Eşi Seviyor Diye Üretmeye Başladı! Şimdi Dört Ülkede Birden Satıyor: Yılın 12 Ayı Meyve Veriyor, Getirisi Çok Yüksek

Antalya’nın Aksu ilçesinde yaşayan emekli Mustafa Uysal, Taylandlı eşi Thipphawan’ın çok sevdiği papayayı üretmek için pandemi döneminde hobi olarak 230 metrekare alana dikim gerçekleştirdi.

Uzun uğraşlar sonucunda aldıkları ilk ürünleri yalnızca kendileri tüketen çift, sosyal medyada yaptıkları paylaşımların yoğun ilgi görmesinin ardından Türkiye’nin farklı illerinde yerleşik Uzak Doğululardan sipariş talepleri almaya başladı.

İlginin farkına varmalarıyla birlikte durumu ticarete dönüştürmeye karar veren Uysal çifti, kurdukları bir dönüm serada 10 ağaçla başladıkları yetiştiriciliğe 185 ağaçla devam ediyor. Mustafa Uysal, uzun denemeler sonucu Tayland’dan getirdiği tohumlardan Kakdam (Sri Siam) cinsi papaya üretmeye başladığını belirterek, yıl boyunca meyve veren ağaçlardan tanesi 1-7 kilogram arasında değişen ürün aldığını belirtti.

Uysal, AA muhabirine, lif oranı, vitamin, mineral ve güçlü antioksidan özelliğine sahip papaya üretimini hobiden çıkararak ticari boyuta taşıdığını, bir ağaçtan yıllık 50-60 kilogram ürün aldığını söyledi.

Türkiye’de yaşayan Tayland ve Endonezyalılar başta olmak üzere Uzak Doğuluların papayayı çok tercih ettiğini dile getiren Uysal, yetiştirdiklerinin yanı sıra diğer üreticilerden de ürün satın alarak talebi karşılamaya çalıştığını belirtti.

Papayanın sarısının meyve, yeşilinin sebze olarak satıldığını anlatan Uysal, “Gürcistan, Irak ve Bulgaristan’a gönderiyorum. Özellikle Gürcistan’dan yoğun talep var, orada çok fazla Uzak Doğu restoranı var. Türkiye’de yaşayan Uzak Doğululardan da talep çok.” diye konuştu.

Önce iki tür papaya denediklerini ve istenilen ürünü alamadıklarını dile getiren Uysal, şunları kaydetti:

“SARISI MEYVE, YEŞİLİ SEBZE OLARAK SATILIYOR”

“İki defa seradaki tüm ürünleri sökmek zorunda kaldık. Tayland’dan tohum getirip, profesyonel fidecilerde çimlendirdik. Yeni denediğimiz türde çok başarılı olduk. Bu ürün çok ciddi talep görüyor. Yılın 12 ayı meyve veriyor, getirisi çok yüksek. Papayanın anavatanı Güney Amerika’da papaya Hindistan cevizi gibi yuvarlaktır. Ancak bizden talep edilen uzun cinsiydi. Daha çok salatada kullanıyorlar. Yeşil olarak satıyoruz. Örtü altında olması kışın soğuktan koruyor. Papaya, doluyu, aşırı yağmuru sevmez, dibinin çamur olmaması gerekiyor. Çamur olduğunda kökten çabuk çürüyor, ağaç ölüyor. Onun için bakımı özenle yapılmalı.”

Thipphawan Uysal da papayayı sevdiğini, Tayland’da salatasının çok tüketildiğini ifade ederek, kahvaltı için reçelini de yaptığını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x